14 stycznia 2013r siedmioro uczniów z klasy trzeciej Technikum Informatycznego wraz z opiekunem mgr Iwoną Ciesielską wyjechało na czterotygodniowe praktyki zawodowe w ramach projektu „Leonardo da Vinci” do włoskiego miasta Rimini. Po podróży trwającej 16 godzin zostali zakwaterowani w rezydencji „Record” w dzielnicy SanGuliano.

Z włoskimi właścicielami firmy

Uczniowie zostali przywitani przez koordynatorów projektu, a następnie udali się do swoich pokoi w dwóch grupach trzy i czteroosobowych. 15.01. zostało zorganizowane spotkanie w siedzibie SistemaTurismo mające na celu zapoznanie uczniów z miastem, uzupełnienie wymaganych dokumentów i wręczenie uczniom biletów umożliwiających im korzystanie z komunikacji miejskiej w obrębie miasta. Pierwszy tydzień przeznaczony został na organizację miejsc pracy. Uczniowie podczas indywidualnych spotkań poznali przedstawicieli firm, w których mieli odbywać praktyki. Ustalono wówczas także godziny i zakres prac. Praktykanci na swoich stanowiskach pracy zajmowali się serwisowaniem komputerów, pracą z bazami danych, nadzorowaniem pracy serwerowni oraz zarządzaniem stronami internetowymi. Czas wolny spędzali na zwiedzaniu miasta oraz częstych wycieczkach do centrum handlowego. Opiekun grupy zadbał o częste spotkania, na których uczniowie rozmawiali na temat swych wrażeń czy problemów, oglądali oni wtedy również filmy o tematyce naukowej oraz doskonalili język angielski.

Na wycieczce w San Marino

Grupa praktykantów odbyła dwie wycieczki kulturoznawcze. Celem pierwszej z nich została republika San Marino, gdzie uczniowie mogli przypomnieć sobie zimny polski klimat, gdyż jest to kraj położony w terenie górzystym. W wycieczce brała udział również grupa uczniów z Francji. Informatycy zapoznali się z historią republiki, zwiedzali zabytki i muzea. Druga wycieczka prowadziła do Wenecji, gdzie uczniowie mogli obserwować przygotowania do zbliżającego się karnawału, zwiedzali oni także słynną bazylikę św. Marka.

W końcowych dniach praktyk informatycy poprosili swych pracodawców o uzupełnienie wymaganych dokumentów oraz wystawienie opinii dotyczącej przebiegu praktyk. Na końcowym spotkaniu z koordynatorami projektu. Po dokonaniu spraw formalnych (uzupełnienie dokumentów, zdaniu dzienników praktyk) i rozdaniu certyfikatów uczniowie zaprosili ich na pożegnalne spotkanie które odbyło się w przeddzień wyjazdu. Przebiegło ono w milej atmosferze, informatycy podziękowali za całą pracę, którą pracownicy SistemaTurismo włożyli w ich praktyki w Rimini.

Pobyt we Włoszech zakończył się 12.02.2013r Praktykanci wyjechali z Rimini około godziny 11:00. Podróż przebiegła w wesołej atmosferze, uczniowie wspominali zabawne sytuacje z minionej podróży. Do kraju wrócili nocą 13.02.2013r., przywożąc ze sobą wspaniałe wspomnienia.

Arkadiusz Zaradny